Perşembe , Nisan 24 2014
Buradasınız: Anasayfa » Genel Kültür » Telefonu Kim Bulmuştur?

Telefonu Kim Bulmuştur?


Telefonu Kim İcat Etti?

Telefon günümüzde şekil değiştirse de dünyanın en büyük icatlarından biri olarak kabul görmektedir. Telefonu kimin bulduğu noktasında bir ikilik var gibi görünse de telefonun patentini ilk olarak Alexander Graham Bell almıştır.

1870′li yıllarda Alexander Graham Bell ve Elisha Gray adlı mucitler elektriği kullanarak ses iletişimi sağlayan cihazlar geliştirdiler. İşin enteresan olan tarafı ise bu iki mucit icat ettikleri bu cihaz için aynı gün yani 9 Mart 1876 günü patent almak için başvuruda bulundular. İki mucidin başvuru sürelerinin arasında yalnızca birkaç saat olsa da telefonun patenti Alexander Graham Bell’e verildi.

İkili arasında yaşanan bu patent olayından sonra bir hukuk mücadelesi başladı. Ancak Graham Bell günümüzde telefonun mucidi olarak bilinmektedir. Bu noktada elbette Graham Bell‘in arkasındaki güç de oldukça etkilidir. Zira ünlü mucit bu cihazı geliştirirken arkasında büyük bir şirket bulunmaktaydı.

Alexander Graham Bell telefonu icat etmeden önce telgraf kullanılmaktaydı ve Alexander Graham Bell telefon gibi bir cihaz fikrini telgraftan yola çıkarak geliştirmişti.

Kısacası telefonun mucidi Alexander Graham Bell adlı ünlü mucittir. Bu durum her ne kadar bir ikilik gibi görünse de dünya genelinin kabulü de bu şekildedir.

Google'dan gelen aramalar:

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


üç + = 11

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Daha fazla Genel Kültür, Kim Bulmuş
fetret-devri
Osmanlı İmparatorluğu Fetret Devri Nedir

Birçok kişinin mutlaka duymuş olduğu Fetret Devri ya da Fetret Dönemi nedir? Fetret Dönemine neden olan olay nedir? Fetret Dönemi...

parayi_kim_buldu
Parayı Kim Bulmuştur?

Para günümüzün olmazsa olmaz yaşamsal ihtiyaç aracıdır. İnsanoğlu artık parasız neredeyse para olmadan yaşayamayacak duruma gelmiştir. Peki parayı ilk kim...

Kapat